Két Új Útvonal érinti Magyarországot

Április 28-29-én az Európa Tanács Kulturális Útvonalakról szóló kibővített részleges megállapodás (EPA) kormányzó testülete az alábbi öt új hálózatnak ítélte oda az Európa Tanács Kulturális Útvonal címet:

  • Aeneas Útvonal
  • Alvar Aalto Útja – 20. Századi Építészet és Design
  • Cirill és Metód Útvonal
  • Európai d’Artagnan-Út
  • Vaskori Duna-Út

Az eddigi hét elismert útvonalhoz az idei döntés alapján újabb két olyan hálózat, a Cirill és Metód Útvonal valamint a Vaskori Duna-Út csatlakozott, mely Magyarországot is érinti.

CIRILL ÉS METÓD ÚTVONALA

Ez a kulturális útvonal Cirill és Metód tevékenységét követve köti össze a közép-, kelet- és dél-európai országok közös európai örökségét.Az útvonal olyan zarándokutakat kapcsol össze, amelyek szent Cirill és Metód nyomában haladva a Csehország Velehrad városába vezetnek. Az utak az alábbi három szempont alapján kötik össze az örökségi helyszíneket, kulturális intézményeket és más turisztikai vagy természeti látványosságokat: n  Cirill és Metód valós történelmi megjelenése,n  Szent Cirill és Metód iránti áhítat ápolása,n  Történetek és legendák. A hálózat jelenleg 6 ország (Cseh Köztársaság, Szlovákia, Görögország, Magyarország, Szlovénia, Bulgária) 19 tagjából áll. Magyarország részéről a Fővárosi Szlovák Önkormányzat vett részt a pályázati beadvány előkészítésében.

„Pribina /+861/ nyitrai fejedelem, a zalavár környéki elődeink keresztény hitre térítésének szorgalmazója és fia kocel /+876/ pannon fejedelem, szent Cirill és Metód szláv apostolok, Európa védőszentjei evangelizációs és kulturális tevékenységének kezdeményezői és támogatói emlékére állíttatta a fővárosi szlovák önkormányzat a Szlovák Köztársaság támogatásával 2013. június 22. Ludmila Cvengrosová alkotása”

VASKORI DUNA-ÚT

Múzeumok, egyetemek, kutató és örökségvédelmi intézmények, önkormányzatok, egyesületek, turisztikai szervezetek és az érintett helyszíneken működő szolgáltatók országhatárokon átívelő együttműködésének eredménye a Duna-régió régészeti emlékeit bemutató Vaskori Duna-Út.

A vaskori helyszíneket, bemutatóhelyeket, múzeumokat magában foglaló hálózat az elismerésnek köszönhetően megerősödhet, újabb forrásokra tehet szert, lehetősége nyílhat további kutatásokra, a közös európai örökség megóvására, valamint ezek fenntartható turisztikai hasznosítására.

A cím elnyerésének feltételeként megvalósult a hálózat kialakítása, amely a nemzetközi összefogást és együttműködést biztosítja. A Vaskori Duna-Út Egyesület (Iron Age Danube Route Association) néven létrejött nemzetközi hálózat nyújtotta be a pályázatot az Európa Tanácshoz. Az egyesületet osztrák, horvát, szlovén és magyar szervezetek hozták létre 2020-ban, a tagok száma folyamatosan bővül.

A kulturális útvonal pályázatának elkészítésében két magyar intézmény, a Magyar Nemzeti Múzeum és az Archaeolingua Alapítvány vett részt, munkájuk tudományos megalapozását az ELTE Régészettudományi Intézetének korábbi kutatásai jelentik.